Skal man vælge privatskole eller folkeskole

Privatskole eller folkeskole?

Har du et barn, der snart skal starte i skole, eller overvejer du, om dit barn skal skifte fra sin nuværende skole?

Valget af skole er en stor beslutning for både elever og forældre, og der er mange ting, der skal tages med i betragtning. Siden du er landet på denne side, sidder du lige nu og stiller dig selv spørgsmålet, om I skal vælge privatskole eller folkeskole. Begge skoleformer har fordele og ulemper, og i sidste ende er det vigtigt at vælge den skole, der passer bedst til netop dit barn.

Folkeskolen kender du sikkert allerede. Derfor vil vi i stedet bruge tiden på at gøre dig klogere på, hvad det vil sige at gå på privatskole.

Fællesskab, faglighed og bevægelse

Hver privatskole har sit unikke fokus, værdier og læringsstile. Hos Hulvej Privatskole vægter vi særligt fællesskab, faglighed og bevægelse højt. Det kommer til udtryk ved, at vi fokuserer på faglig kvalitet og personlig udvikling højt, og vi tror på, at vores elever opnår gode resultater og trives bedst, hvis der er en tryg og nærværende atmosfære.

Vi sigter mod at give eleverne en bred forståelse for verden omkring os, og vi har fokus på, at eleverne både nu og i deres fremtidige liv skal kunne reflektere, tage stilling, prioritere, undersøge og tage ansvar. Vi ønsker, at de kan bruge deres faglige ballast videre under uddannelse, på deres karrierevej, i samfundet og verden – men også i eget liv generelt.

Og hvad har det så med valget om, hvorvidt man skal vælge privatskole eller folkeskole at gøre?

Som privatskole har vi friere rammer for at sammensætte fag, indhold og oplevelser, så det understøtter vores værdigrundlag og giver eleverne det bedste fundament i deres videre færd i livet. Det betyder, at vi har mulighed for at lade vores værdier spille en stor rolle i vores hverdag og virkelig tænke faglighed, fællesskab og bevægelse ind i dagligdagen

Særligt fællesskabet er noget, vi er stolte af. Vores elever og personale arbejder tæt sammen for at skabe en skole, hvor alle føler sig velkomne og som en del af fællesskabet. Vi har en stærk og positiv atmosfære på skolen, hvor eleverne kan trives og udvikle sig.

DGI Profilskole

Vi er desuden certificeret som Danmarks første DGI Profilskole, og vi ser bevægelse som fundamentalt for en sund udvikling og trivsel. Derfor ønsker vi, at børnene oplever glæden ved bevægelse, leg og idræt samt udfordres motorisk.

Med andre ord er Hulvej Privatskole en skole, der tager ansvar for vores elevers uddannelse og udvikling. Vi har øje for den enkelte elevs behov og interesser, og vi sørger for, at samtlige elever føler sig inkluderet i fællesskabet.

Kunne du tænke dig at høre mere om os, hvad det vil sige at gå her, vores hverdag og møde lærere og elever, så vil vi gerne invitere dig til Åbent Hus.